Gierzwaluwen voorjaar 2026
Beste mensen van Vroege Vogels.
In mijn buurt, Amsterdam West, zijn meestal begin mei de gierzwaluwen
wel aangekomen.
Ook in de Jordaan, vlakbij mijn huis, zitten er vaak veel.
Maar nu, bijna half mei, hoor en zie ik maar weinig gierzwaluwen.
Weten jullie misschien hoe dat kan, of kennen jullie iemand die dat
weet?
Groeten
Pim van Galen
Amsterdam

Log in om te reageren
InloggenNog geen account? Registreer je nu
Reacties (5)
Wat fijn Pim!, Ja. de slecht weersomstandigheden zullen wel de oorzaak van de latere terugkeer zijn geweest. Koud, nat, veel minder insecten.
Nu weer van genieten! Dank dat je het even meldde.
Heb je deze info gezien?
Nu het beter weer wordt, hoor ik ze weer!
Ik denk dat ze terug zijn.
Bedankt dat je hun antwoord hier even plaatst Pim; koude en natte weersomstandigheden.
Zodra die beter worden hoop ik dat je die prachtige vogels weer kunt horen 'gieren“ in de Jordaan.
werkgroep gierzwaluw zegt:
Sommige gierzwaluwen waren vroeg dit jaar (rond 20 april), maar vrij veel zijn laat door slecht weer in zuid-Europa. Onlangs is het weer daar verbeterd en zijn er tienduizenden gierzwaluwen naar het noorden getrokken. Dus wellicht zitten daar de gierzwaluwen uit de Jordaan er ook bij. Ze zouden dan toch een dezer dagen moeten aankomen. ik zou zeggen: hou de lucht in de gaten!
Het zou te maken kunnen hebben met de weersomstandigheden.
Het is nog steeds koud, veel regen en wind waardoor het voor de (gier)zwaluwen tijdens hun vlucht naar het broedgebied moeilijk is om aan voedsel te komen.
Al het voedsel wordt gevangen in de lucht, ze zijn gespecialiseerd in het vangen van insecten in volle vlucht. Daarvoor zoeken ze meestal de luchtlagen op die op dat moment de meeste insecten bevatten, en dat kan best een flinke hoogte zijn. Zie hier.
Meer info hier, hier , hier en hier.
Eventueel kun je het nog even vragen bij de Werkgroep Gierzwaluw, Pim.
Hun reactie lezen we hier dan ook graag.