Broedzorg:
Net als bij alle andere soorten uit het genus Elasmucha hebben de vrouwtjes van deze wantsen broedzorg. Normaal gesproken legt ze een keer in haar leven eieren. Dat kunnen er wel 40 tegelijk zijn. Ze beschermt haar legsel door ze met haar lichaam af te dekken en doet dat daarna ook bij de uit de eieren gekropen nimfen tot in het tweede stadium (tweede vervelling) tegen roofzuchtige insecten en parasieten. De oudere nimfen blijven in de regel bij elkaar en worden begeleid door de moeder. Als er een ander legsel in de buurt is, wordt dat ook door het vrouwtje beschermd. Ook zoeken de vrouwtjes elkaar op en bewaken elkaars jongen waardoor grote hoeveelheden nimfen kunnen worden aangetroffen. Het komt wel meer voor dat insecten de eitjes en/of de jongen beschermen, maar dat diverse ouderdieren elkaars jongen bewaken gaat net iets verder. Hoogstwaarschijnlijk is het bij elkaar blijven wel de reden, dat vaak meerdere wantsen uit een legsel eieren dragen van sluipvliegen (Tachinidae).
Verspreiding en gedrag
De soort komt voor In Europa en is naar het oosten verspreid tot in Klein-Azië en Siberië. In Nederland is het overal een heel algemene wants. De soort leeft in berken (Betula) en elzen (Alnus). Behalve aan de bladeren zuigen nimfen en volwassen wantsen vooral aan de rijpende zaden. De volwassen wants overwintert en de paring vindt plaats in het voorjaar.
De gewone kielwants is niet schadelijk voor de mens. Ook de boom waarop de gewone broedwants leeft, lijdt niet onder de gewone broedwants. Wel kan de wants wat overlast veroorzaken. Als men de gewone kielwants doodslaat komt er een onaangename geur vrij.
Lees meer
Reacties (22)
En nu bij de mooiste !
Dat kon niet uitblijven.
Proficiat met deze mooiste.
Top ! -plaat !
goed verhaal.
mooi met de eitjes, prachtige close up.
proficiat met de mooiste
m vr gr
Beetje te haastig, m'n vorige reactie, uiteraard met eitjes! anders was het geen broedzorg.
Echt geweldig dat je dit vast kon leggen!
Weer een schitterende opname, Jan.
HG met de Mooiste.
Gefeliciteerd met de mooiste.
Fijn weekend Gr. Femmy
Wat een mooie foto, vergroot nog spectaculairder. Van harte, welverdiend.
WoW, met eitjes nog wel! super, van harte.
Prachtig!!
Van Harte met deze "Mooiste", Jan!
Hg Frieda
En...Gefeliciteerd met de plaatsing.
Heel mooi. Proficiat!
En nu van harte met deze Mooiste!
Prachtig in beeld gebracht Jan. Proficiat met de plaatsing.
Vr.gr.
En gefelicteerd Jan
Pracht foto met die eitjes Jan (hopelijk niet besmet) :) en pf met deze Mooiste!
Gr. Paul
Wat geweldig met de eitjes erbij.Mooie info bij deze foto.
Jan die stinkwants op mijn bramen had ik nog niet gezien, dank!
Bijzondere fraaie close-up en interessante info!
vr gr Annelies V.
Wat een super mooie opname en een mooie info.
Fijn weekend.
wat een mooi plaatje , op de eitjes. Geweldige foto Jan.
Supermooi moment en leerzame info, fijn weekend, Jeanet!
Wat een prachtige info en natuurlijk ook de foto, super!
Vr.gr van